V tomto článku ti ukážu proč je tepová frekvence pro běhání tak důležitá. Dozvíš se co to je, jaká je tvá maximální tepová frekvence, jak souvisí s běžeckými cíli a také jak si ji jednoduše změříš pomocí sporttesteru (sportovní hodinky na běhání). Poradím ti, jaké funkce by měl mít kvalitní měřič tepu, jak můžeš některé jeho funkce nahradit mobilem a jakou mobilní aplikaci si pro tento účel vybrat.

 

Rychlá navigace v obsahu článku:

Měření tepové frekvence
Zóny tepové frekvence
Co dokáže sporttester
Mobilní aplikace na běhaní

 

Ten pro začátek nejtěžší úkol – výběr běžeckých bot již máš pravděpodobně úspěšně za sebou. Je k němu potřeba přistupovat co nejvíce zodpovědně, protože je to jedna z těch věcí, která může ovlivnit tvůj budoucí vztah k běhání. A to i velmi negativně, pokud výběr kvalitní sportovní obuvi zanedbáš.

 

Měření tepové frekvence pro individuální běžecký trénink

Co dál? Budeš ještě něco nutně potřebovat? Na svůj první běh určitě ne. Na další běhy, hlavně pokud chceš dosahovat výsledků a časem si zaběhnout i maratón určitě ano. Do všech dnešních moderních běžeckých tréninků je zahrnuta tvoje individualita. A to v podobě tvé tepové frekvence.

Tu si umíš v klidu změřit i dotykem prstů na krční tepně nebo na zápěstí. Stačí přiložit prsty a spočítat údery srdce za 60 sekund. Jednodušší variantou, protože údery jsou zpravidla pravidelné, je počítání počtu úderů za 10 sekund a vynásobení napočítaných pulzů šesti. Získáš tak tepovou frekvenci – počet pulzů za minutu. Vyzkoušej si to. Přilož palec a ukazováček na krční tepnu. Počítej. Výsledek vynásob. Jaké ti vyšlo číslo?

Umíš si představit, že si takto budeš měřit tepovou frekvenci při běhu v parku? Každých 5 minut či nedej bože každou minutu? Já ne.

Takové měření je při běhu velmi nepraktické a poznání své tepové frekvence každou minutu tréninku je velmi důležité pro určování svého tempa, a tedy i pro rychlost, kterou běžíš a vzdálenost, kterou chceš zaběhnout. Jednoduše s tepovou frekvencí musíš umět pracovat a umět ji snadno, rychle, téměř kdykoliv a přesně měřit. A nejen při běhání, ale i při jiných sportech.

 

Ne prsty na krku, ale sporttester je řešení

Už ti je jasné, že jen s prsty na krku si nevystačíš. Budeš nutně potřebovat sporttester. Sportovní hodinky se speciálními funkcemi. I ty nejobyčejnější změří to, co nutně potřebuješ, tedy svůj tep. Každou minutu, každou sekundu. Když překročíš zvolenou hranici, upozorní tě. A toto je velmi důležité. Na základě tohoto údaje dokážeš přizpůsobovat rychlost, jakou běžíš, a i své tempo. Hlavně ho umíš plynule dodržovat a měnit.

A jak to tyto hodinky na běhání dokážou? Samy o sobě nijak. Měřič tepu je zpravidla složen ze dvou částí. Hlavně v těch nižších cenových kategoriích. A to ze samotných běžeckých hodinek a elastického pásu s elektrodami, který měří tvou tepovou frekvenci. Ten si připni kolem hrudníku. Pomocí bezdrátové technologie pás odesílá údaje o tvém srdečním tepu hodinkám. Mikroprocesor v nich je vyhodnocuje a informuje tě o tebou předvolených stavech. A to i zvukově. Paráda že?

 

Důležitost tepové frekvence, tvá maximálka a jak to souvisí se sporttesterem

A proč je tep tak důležitý? Hlavně proto, že tě informuje o tom, v jakém stavu je tvé tělo a odkud čerpá svou energii. Je výborný pro určení tréninkové zóny a sledování plnění tvých cílů. Pokud se na to podíváš čistě prakticky, při střední tepové frekvenci budeš moci běžet déle bez pocitů vyčerpanosti, pokud však tepovou frekvenci zvýšíš na velmi vysokou (zvýšením rychlosti běhu), tvé tělo se velmi rychle vyčerpá. Pokud to skutečně přeženeš a tepovou frekvenci vyženeš na maximum a zároveň budeš takto „fungovat“ delší dobu, může dojít až ke kolapsu.

To za jaký čas se tak stane je čistě individuální a závisí to na tvém metabolismu a trénovanosti (především na schopnosti organismu odbourávat vznikající laktát, tvých glykogenových zásob ve svalech a schopnosti tvého organismu spalovat tuk). Tento stav při anaerobním tréninku je zpravidla provázen také vylučováním laktátu do svalů. Určitě ho znáš – cítíš při něm pálení ve svalech.

Jinak řečeno, při velmi vysoké tepové frekvenci se trénují jen velmi krátké časové intervaly. Případně je trénink složený střídáním intervalů s vysokou a střední tepovou frekvencí. Tyto tréninky jsou spíše určeny pro trénování síly a dynamiky než vytrvalosti. Delší tréninky při střední intenzitě jsou zase určeny právě k tréninku vytrvalosti.

Důležité pro tvůj trénink bude tedy určení zón tepových frekvencí. Ty jsou vyjádřeny jako procento z tvé maximální tepové frekvence. Jak ji zjistíš? Vypočítává ti ji tvůj měřič tepu nebo si ji v celku jednoduše spočítáš sám. Stačí, když použiješ některý ze vzorců pro výpočet maximální tepové frekvence, které najdeš i na internetu.

Pro tvé účely (pro začátečníka) ti bude stačit například vzorec, ve kterém od čísla 220 odečteš svůj věk. Pro 30letého muže / ženu by byla maximální tepová frekvence 190 tepů za minutu. Tento vzorec je výborný hlavně v případě, že nemáš po ruce kalkulačku a je ti kolem 40 let (při této hodnotě let je rozdíl ve výpočtu oproti vzorci níže minimální). Lepší a přesnější vzorec pro určení maximální tepové frekvence je 206,9 – (0,67 x věk). Ve světě se používají také další velmi podobné vzorce (např. Tanakova metoda), jejich odchylky proti výše uvedenému vzorci jsou však již minimální.

 

Svou maximální tepovou frekvenci už znám, co teď?

Každý běžecký program obsahuje několik tréninků, jejichž intenzita je určena právě tepovou frekvencí. Může být uváděna například jako 50-65% maximální tepové frekvence.

Pokud jsi pro výpočet „maximálky“ použil jednodušší vzorec, bude tréninková zóna určená tepovou frekvencí pro muže/ženu ve věku 30 let 95 – 124 tepů za minutu. Pokud jsi použil přesnější vzorec, bude maximální tepová frekvence 187 pulzů a zóna 94 – 122 pulzů. Jak z tohoto výpočtu můžeš vidět, rozdíl v použití vzorců je zcela minimální (tréninkové zóny si můžeš určit ještě přesněji na základě použití vzorce, který počítá i s klidovou tepovou frekvencí).

Před takovým tréninkem si nastavíš svůj sporttester na hodnoty, které právě potřebuješ, ať už procentuálně nebo konkrétními hodnotami. „Sportovní hodinky“ tě upozorní při dosažení potřebných hodnot a zároveň při jejich překročení (nelekni se, při začátku aktivity tvá tepová frekvence „vystřelí nahoru“, později se však stabilizuje). Dokážeš tak celý trénink běžet při určené tepové frekvenci a udržovat správné tempo. A to je nadmíru důležité. Tréninky jsou totiž sestaveny za určitým účelem a ten naplníš pouze v případě, že ho budeš striktně dodržovat.

 

Poznání cíle – lepší motivace i dodržování zásad tréninku

Je dobré znát účel jednotlivých tréninkových zón z hlediska cílů, které spolu s nimi budeš plnit. Zastávám názor, že vždy je lepší vědět, za jakým účelem trénuješ konkrétní trénink. Pomůže ti to prostě v tom, že si budeš dávat lepší pozor na to, co je důležité, a zároveň se budeš umět lépe motivovat. Proto ti ukážem, jaké cíle budeš plnit při jednotlivých druzích tréninků, které tě při běhání čekají. Například i v našem připravovaném programu, ale i v jiných programech, které ti sestaví tvůj trenér nebo si je najdeš na internetu.

Běh na 50 – 60% maximální tepové frekvence:

 • Běh ve volném tempu
 • Tělo čerpá energii spalováním tuku
 • Doporučená délka aktivity 60 minut
 • Vhodná aktivita pro všechny běžce, ale zejména vytrvalostní a ultravytrvalostní
 • Aerobní aktivita

Běh na 60 – 70% maximální tepové frekvence:

 • Běh v mírně rychlejším tempu
 • Tělo čerpá energii spalováním tuku a podle stupně trénovanosti také z glykogenu
 • Doporučená délka aktivity 45 – 90 minut
 • Vhodná aktivita pro vytrvalostní sportovce
 • Aerobní aktivita
 • Posiluje kardiovaskulární systém

Běh na 70 – 80% maximální tepové frekvence:

 • Běh v soutěžním tempu na vzdálenost 10 km
 • Tělo čerpá energii z glykogenu (může se lišit podle metabolické trénovanosti běžce)
 • Doporučená délka aktivity 30 – 45 minut
 • Vhodná aktivita pro běžce na 10 km až po maratonské běžce
 • Aerobní aktivita
 • Posiluje kardiovaskulární systém, zlepšuje prokrvení svalů pomocí vlásečnic

Běh na 80 – 90% maximální tepové frekvence:

 • Běh v soutěžním tempu na vzdálenost 5 km
 • Tělo čerpá energii z glykogenu
 • Doporučená délka aktivity 10 – 20 minut
 • Vhodná aktivita pro běžce všech stupňů od běžců 5 km běhů až po maratonce
 • Anaerobní aktivita
 • Posiluje kardiovaskulární systém, zlepšuje spalování glykogenu a zvyšuje laktátovou toleranci

Běh na 90 – 100% maximální tepové frekvence:

 • Běh v soutěžním tempu na vzdálenost 800 – 1500 m
 • Tělo čerpá energii z glykogenu
 • Doporučená délka aktivity 1 – 5 minut
 • Vhodná aktivita pro běžce od 800 m do 5 km
 • Anaerobní aktivita
 • Zlepšuje spalování glykogenu a zvyšuje laktátovou toleranci

Pokud se podíváš výše, vidíš, že existuje minimálně 5 zón tepové frekvence a z jejich popisu dokážeš i jako laik vydedukovat, že tepová frekvence a její měření hraje velmi důležitou roli v tréninku běhu. Asi také chápeš, proč se bez sporttesteru neobejdeš. Jen minimální výkyv tepové frekvence řádově v desítkách procent totiž může vést k odlišnému tréninku s jinými benefity jako jsou možná ty, které právě chceš dosáhnout. Je samozřejmé, že častým tréninkem a běháním budeš postupně umět určovat tempo i bez neustálého dívání se na zápěstí, ale při některých trénincích postavených na intervalech zatížení ti ani vlastní intuice úplně stačit nebude.

 

Když už mám do měřiče tepu investovat, chci vědět, co všechno dokáže

Lepší sporttester ti pomůže změřit / nastavit tyto základní údaje:

 1. zóny tepových frekvencí
 2. rychlost a vzdálenost (spíše u dražších sporttesterů s modulem GPS)
 3. spálené kalorie

Všechny tyto údaje se ukládají přímo do sportesteru a následně si je drátově nebo bezdrátově můžeš přenést do svého telefonu nebo počítače a dále je vyhodnocovat v podobě běžeckého deníku. Ten by měl obsahovat kromě těchto základních údajů také tvou klidovou frekvenci měřenou hned ráno po probuzení, tvou hmotnost, profil trati, povětrnostní podmínky a také tvé pocity a náladu. Běžecký deník tě čeká a nemine i v případě, že se zapojíš do jakéhokoliv běžeckého tréninkového programu. Ale vraťme se zpět k sporttesterům.

Jaké můžeš očekávat další výhody?

Kvalitnější a dražší měřiče tepu obsahují zabudovanou GPS, mají vyšší kapacitu paměti, jsou zpravidla dobíjecí (ne tedy na baterky) a obsahují pokročilejší aplikace pro měření hodnot i pro jejich vyhodnocování.

Kromě samostatných sporttesterů existuje také množství „měřičů“ tepové frekvence pro tvůj smartphone, které ti spolu s vhodnou aplikací poskytnou podobné a ještě promáklejší funkce jako samotný sporttester. Musíš ale počítat s hmotností v podobě telefonu navíc. Pokud však při běhání posloucháš hudbu (a to nás bude asi většina), určitě budeš mít svůj telefon u sebe i při běhání.

Funkci měření tepové frekvence v dnešní době umožňují i ​​další smart zařízení, konkrétně nejnovější chytré hodinky i na běhání – iWatch, Samsung Gear a další. Tím pádem odpadá nutnost kupovat měřič tepu navíc (na úkor přesnosti měření tepové frekvence). Pokud jsi jedním z těch, kteří si již koupili tento další novodobý vynález moderního věku, nic víc nebudeš nutně potřebovat. Otázkou jen zůstává, kolik funkcí budeš skutečně používat, a o kolika nebudeš ani tušit, k čemu jsou.

 

Pokud chci používat svůj smartphone, jakou aplikaci na běhání si vybrat?

Pojďme se nyní blíže podívat na několik nejpoužívanějších aplikací na běhání. Ty ti pomohou se zaznamenáváním údajů z běhání a jejich analýzou a zpracováním.

Vybírám pro tebe 6 těch nejpoužívanějších, které se více či méně osvědčily i mně.

Popis jednotlivých aplikací nemusí být právě aktuální. Aplikace se velmi rychle mění a aktualizují. Proto ti doporučuji, aby jsi si před jejich používáním přečetl vždy nejnovější recenze jednotlivých aplikací. Ty snadno najdeš na webu.

 

Sports tracker

Ať už máš telefon „běžící“ na iOS, Androidu, Windows Phone nebo Symbianu, určitě oceníš tuto aplikaci, která je dlouhodobě vyvíjena zdarma. Nebude se ti hodit jen na běhání, ale i na jiné aktivity jako jsou cyklistika (horská i silniční), chůze, turistika, bruslení, lyžování, běh na lyžích, veslování, kanoistika, golf nebo méně tradiční aktivity jako lezení, skating atd. Pokud by ti tento docela široký výběr nestačil, přidat si můžeš i další vlastní aktivity. To už je určitě docela zajímavé hlavně pro multisportovce. Oproti ostatním je Spors tracker velmi příjemným společníkem i díky velmi přehledné grafice a intuitivnímu ovládání. Rozhraní je sice jen v angličtině a španělštině, ale na to, aby si s aplikací dokázal efektivně pracovat, budeš potřebovat jen úplné základy.

Během tréninku můžeš sledovat tyto parametry: čas, aktuální a průměrnou rychlost, rychlost na posledním kilometru, vzdálenost, převýšení, trasu na Google mapách a samozřejmě hlavně srdeční tep. K tomu budeš samozřejmě potřebovat „měřič“. Ten si můžeš objednat přímo ze stránek společnosti, a to již za 80 €.

Zajímavou sociální funkcí je možnost nahrávání videí přímo během tréninku a jejich sdílení s přáteli. Můžeš se tak velmi dobře motivovat k dalším lepším výkonům. Však kdo by nechtěl být lepší a rychlejší než soused od vedle? Navíc je tato aplikace u nás velmi rozšířená a tak nebude problém zapadnout ani do komunity. Na mapě vlastně hned vidíš, kdo další s touto aplikací běhá ve tvém okolí. Pokud potřebuješ parťáka na běhání, tak to také nebude žádný problém.

Díky svému zpracování, dlouhodobému vývoji a hlavně faktu, že je aplikace zdarma, si myslím, že se jedná o top aplikaci určenou na běhání pro začátečníky. A nevadí ani angličtina, tu hravě zvládneš.

 

Endomondo

Podobně jako Sports tracker, i Endomondo je díky své multiplatformové podpoře velmi rozšířený i u nás. Navíc oproti trackeru funguje i na již málo používaném BlackBerry. Nabízí základní verzi zdarma a verzi PRO s doplňkovými premium funkcemi. Zásadním rozdílem však bude pravděpodobně jazyk – Endomondo s tebou bude komunikovat i v češtině!

Celkový design aplikace je opět velmi přehledný, intuitivní a na jeho používání si zvykneš už na první pohled. Navíc údaje jsou již v základní verzi zdarma zpracovány v pěkných a graficky dobře vypadajících grafech. Dokážeš tak vnímat a vyhodnocovat své údaje mnohem lépe než jen při tabulkovém zápisu. A jaké údaje pro tebe Endomondo zaznamenává?

Před tréninkem je třeba vložit svou hmotnost a vybrat druh aktivity. Aplikace následně sleduje pomocí GPS tvou polohu v reálném čase, rychlost, překonanou vzdálenost a čas. Pomocí vložené hmotnosti, aktivity, času a dalších údajů přepočítává také při aktivitě spálené kalorie. Kromě nich ti také zaznamená převýšení na trati, počasí, vítr a vlhkost vzduchu. Svoje výsledky včetně mapy můžeš sdílet na sociálních sítích a pochlubit se jimi / motivovat i své přátele.

Podobně jako v prvním případě, i Endomondo ti nabídne „trackování“ více druhů sportu. Také má u nás velmi silnou komunitu a navíc obsahuje velké množství přibývajících výzev (Challenge). A to je sakra dobrá motivace.

Výhodou je spolupráce se společností Garmin a Under Armour a rychlá odezva technologického oddělení společnosti. Na tvé požadavky, nahlášené chyby nebo nedostatky reagují skutečně promptně.

Placená verze navíc nabízí mód pro šetření baterie, tréninkové plány s možností vytvoření vlastního plánu, trenéra včetně hlasových povelů a různých informací o tréninku (včetně informací v češtině). Kromě toho se zbavíš otravných reklam a získáš grafy se všemi údaji, na které si vzpomeneš. Na Facebook profilu společnosti Endomondo můžeš z času na čas narazit na velmi zvýhodněnou verzi aplikace a koupit si ji za pár centů. Kromě toho má i prémiovou službu s dalšími speciálními funkcemi určenými hlavně pro pokročilé běžce. Ti ocení možnosti důsledné přípravy na soutěže, které aplikace nabízí v podobě pokročilých plánů.

 

RunKeeper

Opět multiplatformová, multisportovní a hlavně v USA velmi rozšířená mobilní aplikace na běhaní postavená na free verzi s možností přechodu na placenou. Ta je v tomto případě víceméně nezbytností, a to zejména pro ty, kteří potřebují své výsledky analyzovat a nestačí jim jen tabulky.

Výhodou aplikace je perfektní nastavení pro každého začátečníka. Je automatická, a tak hned po instalaci můžeš začít běhat. Pokud s nastavením nejseš spokojen, můžeš si samozřejmě jednotlivé parametry dle potřeby upravit. Výborné je i hlášení času, vzdálenosti a tempa, které je dostupné již ve free verzi.

Podobně jako Endomondo i RunKeeper spolupracuje s Garmin. Pokud tedy máš měřič tepové frekvence této značky, můžeš vyzkoušet jeden nebo druhý, aniž by si se musel rozhodnout hned. Vzhledem k rozšíření hlavně v USA – tedy pro velmi malou komunitu u nás (možná i díky absenci češtiny v rozhraní aplikace), ne příliš rychle fungující webové stránky s profily a trasami a nepřehledné grafy v základní verzi, – však pravděpodobně rychle přejdeš ke konkurenci. Za vyzkoušení, ale rozhodně i tato aplikace stojí.

 

Runtastic

V rámci multiplatformové podpory je na tom Runtastic velmi podobně jako tři výše uvedené aplikace na běhání. Bude ti fungovat velmi dobře na iPhone, Android, Windows Phone i na BlackBerry.

Změří ti také všechny potřebné parametry. Ty jsou samozřejmě u všech aplikací téměř stejné. Hlavní rozdíly spočívají ve webech jednotlivých aplikací, jejich uživatelském rozhraní, jednoduchosti a v doplňkových funkcích. Například Runtastic má jednu skutečně zajímavou. Umožňuje online sledování sportovní aktivity. Ty běháš, tví přátelé vidí, kde se přesně nacházíš, jakou rychlostí běžíš a kolik ti ještě chybí do cíle. To vše na mapách! Navíc tě mohou velmi efektivně motivovat. Pomocí zvukových nahrávek, přímo posílaných na tvůj telefon. Tuto speciální, ale vcelku ojedinělou možnost však využijí pouze ti, kteří si aplikaci stáhnou ve zpoplatněné PRO verzi. Na zpoplatněnou verzi aplikace je vázáno také měření tvé tepové frekvence (pomocí hrudního pásu s napojením přes bluetooth), přehrávání hudby, automatické nastavení pauzy na základě interakce s tvým pohybem / zastavením a podobně.

Velmi netradiční je však to, že verze aplikace Runtastic se pro jednotlivé platformy operačního systému mírně liší. Proto ne všechny výše uvedené funkce musí být součástí právě té tvé aplikace.

Podobně jako v případě Endomondo i Runtastic nabízí prémiový účet postavený na měsíční úhradě služby. Gold účet ti poskytne velice detailní přehled jednotlivých zaznamenaných údajů, zbaví tě všech otravných reklam a přidá možnost porovnávání jednotlivých běhů mezi sebou i s vašimi přáteli.

Služba Runtastic je už podle názvu zaměřena přímo na nás, běžce, a dělá to skutečně skvělým způsobem, zejména v oblasti sociální interakce.

Nike Plus running vs miCoach

Kdo by neznal Nike + running. Graficky nablýskanou aplikaci na běhání, kterou pochopí i úplný začátečník. Změří ti rychlost, vzdálenost a čas. Rozumí si s hlasovými povely a funguje i na Android (dříve pouze na iOS). Všechny své tratě můžeš jednoduše sdílet se svými přáteli nebo si prohlížet jejich podrobné statistiky a to i ve srovnání za delší dobu. Pokud při běhání posloucháš hudbu, můžeš ji ovládat přímo z aplikace.

Velkou nevýhodou je i nemožnost přenosu dat jejich jednoduchým exportem. Aplikace vznikla ve spolupráci Apple s Nike a je zcela zdarma. Dokoupit si můžeš různé druhy gadgetů – od měřících čipů do Nike tenisek až po hodinky, zpravidla však za docela vysoké ceny. Pokud se ti však technologicky a funkčně líbí, doporučujem ti Nike + running používat.

V opačném případě sáhni po variantách popsaných výše.

Přímým konkurenčním produktům je aplikace od Adidasu miCoach. Ten podobně jako Nike + running trpí složitější instalací, která tě může odradit (první instalace „zabije“ až 30 minut), stejně tak jako hlasové povely, které rozhodně nejsou ve tvém rodném jazyce a navíc i v angličtině jsou zpočátku dost nesrozumitelné.

Na druhé straně však nabízí měření srdečního tepu, velmi podrobně a kvalitně zpracované statistiky, které je možné přenášet na jiné zařízení, pokročilý běžecký deník s možností i ručního zápisu a vyhodnocování „řeči tvého těla“ při běhání s následnou úpravou běžeckého tréninku. Zajímavé že? Překvapila mě také možnost uchycení čipu na teniskách. Ten se speciálním držákem uchytí na tkaničky bot. Výhodou je, že nemusíš mít speciální tenisky pouze od Adidasu, ale klidně od jakékoli jiné, tvé oblíbené značky. Na výběr jsou také hodinky. V tomto případě, nebudeš potřebovat ani hrudní pás pro měření srdečního tepu.

Nevýhodou v tomto případě je však cena. Na druhé straně je třeba říci, že ta nijak nevybočuje od obvyklých cen kvalitnějších sporttesterů.

Grafické prostředí, zajímavé měření tvé výkonnosti a přizpůsobování podmínek tréninku podle ní však rozhodně stojí za to, aby si dal šanci i této aplikaci. Myslím si, že nadchne i mnohých pesimistů, kteří sporttester zrovna nemají úplně v lásce.

 

Strava

Aplikaci Strava jsem si záměrně nechal až na konec. Tato aplikace se skutečně povedla. Přestože je velmi oblíbená zejména v zahraničí, postupně se stále více používá i u nás. Strava je totiž nejen přehledná, ale i zábavná a sociální.

Kromě samotné multiplaformové mobilní aplikace obsahuje samozřejmě také webovou platformu. Ta je nejen jednoduchá, ale i bez zbytečných obrázků a reklam. Samozřejmostí je možnost importu GPX souborů.

Aplikace má jednu výjimečnou vlastnost, kterou bych chtěl vyzvednout nad ostatní. Výrazně podporuje soutěživost. A to nejen vůči přátelům, ale i vůči ostatním běžcem. Umožňuje totiž sledování tzv. segmentů, tedy částí tratě a porovnávání zaběhnutých časů různých běžců. Segmenty si můžeš nastavit jako soukromé a sledovat pouze své vlastní časy nebo jako veřejné a soutěžit tak s ostatními běžci. K překonání tvého času tě aplikace upozorní e-mailem.

Kromě základní verze zdarma obsahuje podobně jako ostatní aplikace i prémiovou verzi. S hrudním pásem je propojena pomocí bluetooth.

 

Výdrž baterie, způsob nošení a přesnost aplikací

Výdrž baterie samozřejmě záleží především na používaném telefonu. Obecně žádná z výše uvedených aplikací na běhání nešetří tvou baterku více než jiná. Výjimkou může být jen speciální režim v případě aplikace Endomondo. Ten nápor na tvou baterku skutečně ovlivní a výrazně sníží její spotřebu. Navzdory spotřebě by však každá z běžeckých aplikaci v kombinaci s rozumným telefonem měla vydržet zaběhnutí maratonu. Pokud se samozřejmě vejdeš do 5 hodin. Pokud plánuješ trénovat na delší tratě jako maratón, doporučujem ti použít raději specializovaný sporttester.

Telefon s aplikací by si měl nosit tak, aby ti při běhu nepřekážel. Ideálně, aby si o něm vůbec nevěděl. Zároveň by však s ohledem na měření tepové frekvence neměl být příliš vzdálen od hrudního pásu – právě kvůli bezdrátovému spojení. Vhodným řešením je proto jeho připnutí speciálním pásem na rameno nebo na pás.

Zajímavé je, že samotné připnutí telefonu na rameno nebo pás ovlivňuje i přesnost měření vzdálenosti pomocí GPS. Pro všechny běžecké aplikace, které ti doporučuju, byla odchylka měření velmi podobná. Při měření na trati 5 – 10 km se odchylka pohybovala zhruba na úrovni 10 procent tratě. Tedy od 50 do 100 m.

 

Import, export GPX souboru

Přechod z jedné aplikace na druhou je většinou jednoduchý. A to i díky tomu, že aplikace umožňují snadné stažení všech zaznamenaných údajů prostřednictvím exportu do souboru .gpx. Údaje jsou tak skutečně jen tvým vlastnictvím a můžeš si je snadno a rychle přenášet mezi různými aplikacemi a typy zařízení.

 

Mám si vybrat sporttester nebo mobilní aplikaci?

Závisí na tom jak vážně to se svým běháním myslíš. Mně osobně telefon při běhání překáží, proto používám sporttester a mini přehrávač hudby. Každý jsme však individuální a každému z nás vyhovuje něco jiného.

Pokud při běhání používáš zajímavou aplikaci nebo si objevil nový sporttester, který miluješ, doporuč ho v komentářích k tomuto článku i ostatním.