Při výběru správné běžecké obuvi se můžeš vybrat několika směry. Můžeš si o dané problematice nastudovat množství článků na internetu nebo v jiných odbornějších tištěných publikacích či příspěvcích na fórech, přečíst si našeho průvodce výběrem vhodných běžeckých bot nebo navštívit některou ze specializovaných prodejen. Tam ti udělají diagnostiku běhu na trenažéru, došlapových deskách nebo prostřednictvím speciálního kamerového systému a poradí s výběrem běžeckých tréninkových bot, které ti sednou jako ulité.

V tomto průvodci výběrem běžeckých bot ti ukážu, co všechno je důležité vědět před tím než si půjdeš koupit své první boty na běhání. Dozvíš se jakou dysfunkci dolních končetin můžeš mít, jako výběr bot ovlivňuje hmotnost a tvar chodidla a jaké boty jsou vhodné pro jaké povrchy.

Navíc ti prozradím z jakých částí se skládají běžecké boty, jaké technologie se používají při jejich výrobě a co jejich anglické názvy v překladu znamenají či jak by se tvé nohy měli v nových botách cítit. Nevynechám ani konkrétní rady co udělat před samotným nákupem a kdy jít nakupovat.

V závěru průvodce se dozvíš základní informace o životnosti bot a informace o tom jak ji prodloužit a spolu se podíváme také na nutné doplňky úzce související s nákupem bot.

 

Výběr běžeckých bot v žádném případě nepodceň. Chrání tvé nohy před zraněním, a tedy zajišťují to, že si svou zálibu – běhání budeš moci vychutnávat bez zbytečných výpadků nebo trvalých následků. Zároveň ti běhání zpříjemňují. Pouze v dobře vybraných běžeckých botách se budeš cítit skutečně dobře a běhání tě o to víc bude bavit. Také budeš mít více energie a podáš prostě vždy lepší výkon než v případě, když tě budou běžecké boty tlačit nebo odírat. Velmi častým průvodním znakem nevhodného výběru běžeckých bot je také modré zabarvení prstů (krví podlité nehty) hlavně u začátečníků i rychlejší opotřebování bot, které neplní svou funkci tak, jak mají.

Výběr dobrých běžeckých bot však rozhodně není jednoduchý a je třeba si na něj vyhradit jednak dostatek času a jednak pevné nervy. Není to dáno ani tak výběrem, který je v současné době opravdu široký, ale spíše množstvím faktorů, které výběr ovlivňují.

 

Co je rozhodující pro výběr vhodných běžeckých bot?

Dysfunkce nohy
Hmotnost a tvar chodidla
Naběhané kilometry a nejčastější povrch pro běh

 

1. Dysfunkce nohy

Typ došlapu chodidla při styku se zemí, klenba a vzájemné postavení kolen:

 1. neutrální došlap – chodidlo se při tomto typu došlapu převalí od paty ke špičce přes přibližný střed podrážky boty. Noha běžce se tedy nevychyluje ani na jednu stranu, tedy ani směrem ven ani dovnitř a běžecké boty v tomto případě nemusí mít speciální technologii pro stabilizaci nohy. Pro běžce s neutrálním došlapem je obvyklé rovné postavení kolen a normální klenba.
 2. nadměrná pronace – noha při dopadu rotuje směrem dovnitř. V malé míře se nejedná o odchylku, v nadměrné míře jde o pohyb, který je pro běžce nezdravý. Tato dispozice je na běžeckých botách řešena prostřednictvím pevných stabilizačních prvků na vnitřní straně podrážky, které této rotaci ve velké míře zabraňují. Je zajímavé, že pronace se zpravidla vyskytuje u běžců, kteří mají plochá chodidla, tedy bez klenby a nohy ve tvaru „X“. Jde o nejčastější dysfunkci došlapu chodidla při běhu. Běžeckou obuv, která obsahuje stabilizační prvky zmírňující pronaci, ti však doporučujem pouze v případě, že touto dysfunkcí trpí obě tvé chodidla. V opačném případě doporučujem řešení prostřednictvím speciálních zdravotních vložek.
 3. nedostatečná pronace – supinace – noha při dopadu rotuje směrem ven, opět platí podobně jako při pronaci, že ve větší míře se jedná o pohyb pro běžce nekomfortní, ohrožující zdraví jeho spodních končetin, který je vhodné omezit prostřednictvím stabilizačních prvků na vnější straně. Supinace se nejčastěji vyskytuje u běžců s nohama ve tvaru „O“ s velmi vysokou klenbou. Supinace je mnohem méně častý jev než pronace.

Dysfunkce nohy, neutrální došlap, supinace, pronace

Jak můžeš jednoduše zjistit, jaký typ došlapu je charakteristický právě pro tebe?

Stačí se podívat na svou běžnou obuv a na to, jak je její podrážka sešlapaná. Pokud je sešlapaná rovnoměrně, a to hlavně v přední části, máš pravděpodobně neutrální typ došlapu, pokud je více sešlapaná na vnější nebo vnitřní straně bude se jednat o supinaci nebo pronaci. Existují samozřejmě i další, podobně méně přesné techniky, kterými lze zjistit nejen to, zda jsi supinátor nebo pronátor, ale i jakou klenbu chodidla máš, tedy zda máš vysokou klenbu nebo ploché nohy. A jak na to? Stačí, když si chodidlo navlhčíš ve vodě a následně přejdeš např. po novinách. Na novinách zůstane mokrý otisk, který můžeš „zanalyzovat“. Případně na dovolené otisk v písku. Další z technik „domácí analýzy“ je pozorování chování kolen při klasickém dřepu. Pokud kolena v podřepu jdou od sebe, jde zpravidla o supinaci, jestliže směrem k sobě, jde naopak o pronaci.

Ideálním způsobem je samozřejmě diagnostika ve specializované prodejně nebo nahrávka vlastního běhu a její zpomalená analýza. Pokud si chceš být se svou diagnózou na 100% jistý, navštiv lékaře specialistu – ortopeda.

 

2. Hmotnost a tvar chodidla

Tvá hmotnost je rozhodující pro výběr správného tlumení běžecké boty hlavně při nadměrné supinaci. Tvar chodidla je velmi důležitý nejen z hlediska velikosti boty, ale také její šířky ve špičce.

 

Tvá hmotnost a běžecké boty

Běžci s nízkou hmotností potřebují běžecké boty s jemným tlumením (boty jsou i hmotností lehčí). Běžci se střední hmotností boty se středně silným tlumením, a nakonec běžci s vyšší hmotností boty s pevným tlumením, které jsou robustnější a hmotnostně těžší.

A jak si určíš svou hmotnostní kategorii?

 1. běžci s nízkou hmotností – hmotnost do 55 kg u žen a do 70 kg u mužů
 2. běžci se střední hmotností – hmotnost v rozmezí 56 – 70 kg u žen a 71 – 85 kg u mužů
 3. běžci s vyšší hmotností – hmotnost nad 71 kg u žen a nad 86 kg u mužů

Hmotnost běžce je důležitá pro výběr běžeckých bot

Tvar chodidla

Je velmi důležitý nejen z hlediska velikosti boty, ale také její šířky ve špičce. Správný výběr běžeckých bot podle tohoto faktoru tvé nohy a především prsty ušetří od vzniku tzv. modrých prstů (krví podlitých nehtů), případně od slézání zraněných nehtů na prstech. Prostor by měl být nejen před prsty, ale i na bocích špičky nohy s tím, že tvá noha by neměla přečnívat přes spodní část boty. Větší prostor v této části je prospěšný nejen pro samotné prsty, ale i pro klenbu a svalstvo končetin. Rozlišujeme 3 základní typy tvarů špičky (prstů) chodidla. Podle těchto tvarů, resp. délky prstů bychom měli měřit vzdálenost od okraje boty:

 1. Egyptská noha – palec je nejdelší, ostatní prsty jsou postupně kratší a malíček je nejkratší. V tomto případě velmi záleží na samotné délce palce, pokud je příliš dlouhý, majitel má zpravidla problém se šířkou běžecké boty, a to díky celkové větší velikosti. Doporučujem nákup velikosti o jedno číslo větší, než je tvá běžná velikost.
 2. Řecka noha – palec není nejdelším prstem dolní končetiny. V tomto případě měříme velikost boty podle nejdelšího prstu.
 3. Kvadratický typ nohy – všechny prsty jsou přibližně stejně dlouhé. V tomto případě bývá problém se šířkou boty, většinou je bota příliš úzká a palec a malíček jako krajní prsty nemají dostatek místa pro pohyb ze strany na stranu. I v tomto případě doporučujem nákup o jedno číslo větší velikosti boty.

Tvar chodidla je důležitý pro výběr běžeckých bot

Potřebuji skutečně o jedno číslo větší velikost bot?

Koupí běžeckých bot o číslo větších, než je tvá běžná velikost, skutečně nic nezkazíš, právě naopak, boty tě nebudou ani na délku ani na šířku tlačit. Velikost nohy se v průběhu dne mění a zpravidla noha oproti ránu trochu „nateče“. Toho, aby se noha v botě příliš nepohybovala, dosáhneš správným zavázáním šňůrek na běžecké botě.

 

3. Naběhané kilometry a nejčastější povrch pro běh

Množství týdně naběhaných kilometrů a nejčastější povrch pro trénink či soutěže. Podle těchto dvou faktorů si můžeš vybírat z následujících typů běžecké obuvi.

 

Silniční běžecká obuv

Pokud plánuješ běhat zejména po silnicích, chodnících a případně v parku a velmi vzácně v lese, vybírej obuv s hladkou podrážkou. Tyto běžecké boty jsou určeny pro běh na zpevněném povrchu. Chrání pohybovou a opěrnou soustavu před zraněními a možnými problémy, které by při běhu na takových pevných površích mohly vzniknout.

Podle použití můžeme ještě rozlišovat silniční běžeckou obuv tréninkovou a soutěžní (někdy se rozlišuje objemová, lehká tréninková a soutěžní). Obě se liší zejména v dynamice odrazu od povrchu, vyšší dynamiku samozřejmě lze dosáhnout pouze na botách soutěžních. Na druhé straně tyto běžecké boty nejsou určeny pro každodenní tréninkové používání.

Tréninková běžecká bota má navíc hrubší podrážku a více vyztuženou patu a tedy i lépe chrání tvé klouby a nohy před zraněním. Pokud budeš běhat především na pevném povrchu, určitě se zaměř na nabídku běžeckých bot značky Asics, New Balance, Mizuno, Brooks, Saucony, případně Puma či Adidas.

 

Terénní běžecká obuv

Je označována také jako crossová nebo trailová. Povrch, na kterém běháš, v tomto případě není pevný a naopak je členitý. Bota je vyrobena tak, aby i v měkkém terénu neklouzala a zajišťovala dobrý odraz od povrchu. Povrch takové běžecké obuvi je z pevnějších materiálů, které ji chrání před mechanickým poškozením, k němuž může v tomto náročnějším terénu snadno dojít. Podrážka a pevnější povrch bot mají však za následek jejich větší rozměr a vyšší hmotnost oproti lehkým silničním běžeckým botám.

Na druhé straně i v tomto segmentu můžeš najít takové boty, které tě překvapí nejen svým vzhledem, ale i technickými parametry a především kupodivu nízkou hmotností.

U těchto bot můžeš narazit také na speciální povrchové úpravy v podobě nanotechnologií nebo Goratexu. Ty zpravidla tvé nohy udržují v teple a suchu a to tak, že zabraňují pronikání vnější vlhkosti směrem dovnitř a naopak prostřednictvím membrán podporují odvádění vnitřní vlhkosti a potu směrem ven. Pokud je toto tvá kategorie, poohlédni se hlavně po botách značky Salomon, Scott či Mizuno.

 

Soutěžní běžecká obuv

Soutěžní obuv (najdeš ji jako v kategorii silničních tak i trail bot) je na první pohled odlišná. Všimneš si ji hned a zamiluješ se do její ladných tvarů, perfektního designu, nízké hmotnosti a lákavých barev. Ale ne, nebudeš ji nosit každý den. Jednoduše není určena k běžnému a pravidelnému tréninku. Tedy, pokud netrénuješ rychlost nebo tréninky ve vysoké intenzitě. Odraz u těchto bot je lepší a dynamičtější než u tréninkové obuvi, ale hlavně pro trénovaného běžce, který je na takovou obuv zvyklý a dokáže využít všechny její výhody. Na svůj první 5/10 km běh ti bude stačit běžná tréninková obuv, postupně jak bude tvá výkonnost a ambice růst, propracuješ se i k soutěžním běžeckým botám. Ber je jako odměnu za své úsilí. Budeš si je muset tvrdě vydřít, ale věř mi, každý den, když si je obuješ na nohy, bude pro tebe svátkem.

 

Tretry

Jsou jednoduše doménou profíků. Pokud se na soutěži objevíš jen jednou za rok, nemá smysl, aby si je kupoval. A čím jsou odlišné od ostatních běžeckých bot? Prostě jsou více kovové. Najdeš na nich „hřebíky“, které ti pomohou ještě více zdokonalit svůj odraz. Vhodné jsou jak na dráhu, tak i do terénu.

 

Běhání na boso

Trochu více kontroverzní minimalistická obuv připomínající tzv. běhání na boso. Tyto běžecké boty neobsahují žádné stabilizační prvky a ani tlumení. Podrážka bot je skutečně minimalistická a co nejtenčí, tak aby si chodidlem cítil povrch, po kterém běžíš. Ale nemusíš se v žádném případě obávat. Použitý materiál je zároveň dostatečně pevný a bez problémů ochrání tvé nohy před zraněním. Boty jsou navíc velmi lehké, což způsobuje, že i dopadové síly jsou o něco menší než při běžné těžší obuvi.

Minimalistické běžecké boty jsou vhodné pro trénink běžecké techniky a regeneraci, pro delší běhy ti doporučuji je prostřídat s klasickými tréninkovými běžeckými botami.

 

Barefoot

Ještě blíže k běhání na boso mají tzv. barefoot s pěti prsty, tedy špička boty není celistvá, ale obsahuje prostor pro každý prst zvlášť. Zpravidla jsou vyráběny z velmi ohebného materiálu, který se maximálně přizpůsobí tvé noze a ještě lépe navodí pocit běhání na boso. Tyto speciální běžecké boty napomáhají přirozené podobě a funkci našich chodidel, posilují jejich svaly a svaly lýtek, zlepšují pohybové schopnosti kotníků, chodidla a prstů, přímým dotykem chodidla s povrchem stimulují nervová zakončení pro stabilitu, rovnováhu a obratnost a celkově zajišťují přirozenější pohyb, který šetří naše kolena.

Je možné je využívat nejen pro běh, ale i vodní sporty či fitness. Je vhodné je používat hlavně při regeneračních aktivitách a v prostředí, kde není nutná pevná běžecká obuv.

 

Co ti může při výběru běžecké obuvi pomoci?

Běžecká bota a její části
Běžně zažité technologie a jejich anglické názvy v překladu
Jak by se měly mé nohy v nových botách cítit
5 rad před nákupem běžeckých bot
Jsou mezi značkami a výrobci na trhu velké rozdíly?
Životnost běžeckých bot aneb kdy patří do starého železa
Doplňky pro běžecké boty

 

Běžecká bota a její části

Není bota jako bota. Každá lidská činnost má své specifické nároky. A výjimkou nejsou ani sportovní odvětví. Boty na běhání musí technologicky odpovídat účelu, pro který budou používány. Tento účel se samozřejmě přenáší do jejich výroby a do použití technologií, které zajistí nejen jejich pohodlné používání, ale především ochranu našeho zdraví.

1. Podrážka
Podle podrážky se dá na první pohled určit, jakou běžeckou botu držíš v ruce. Podrážka je první a jediná část boty s přímým kontaktem s povrchem, po kterém běžíš, a tomu je vždy přizpůsobena. Podle členitosti podrážky umíš ihned odhadnout, zda se jedná o silniční běžecké boty, crossové, soutěžní či tretry. U používaných bot si zase můžeš všimnout, na které straně je bota vyšisovaná a podle toho odhadnout dysfunkci nohy.

2. Mezipodešev
Jedna z nejdůležitějších částí boty, která je složena z několika dílů. Zpravidla je elastická a obsahuje patentované technologie odlišné pro jednotlivé výrobce. Ty zajišťují tlumení nárazů při kontaktu s povrchem na jedné straně a na straně druhé vylepšují odraz od povrchu.

Běžecká bota a její části

3. Tlumicí prvky
Jsou doménou každého jednoho výrobce. Každý výrobce má vlastní patentované technologie zajišťující tlumení při dopadu na povrch a odrazu. Zpravidla jsou tvořeny materiály jako různé druhy gelů, pevné hmoty, speciální hmoty nebo vzduchové komory. Podle tlumicích prvků a jejich umístění umíš odlišit kvalitní běžecké boty od méně kvalitních. Kvalitní boty mají tlumicí prvky jak v přední, tak i v zadní části (na špičce i na patě).

4. Stabilizační prvky
Jsou speciálními výztuhami, které se nacházejí ve vnitřní části běžecké obuvi a bývají i vizuálně / tvarově odlišeny. Jejich funkcí je zpevnění nohy zejména v případě pronace a jejich podepření, tak aby při běhu nedocházelo k propadu do nitra.

5. Vnější povrchová úprava boty
Vnější vrstva je dalším výrazným rozlišovacím prvkem mezi botami silničními a crossovými. U silničních bot je tvořena prodyšnou síťkou, která pomáhá odvádět pot, naopak u crossových běžeckých bot ji tvoří pevnější materiály, které chrání nejen nohu běžce, ale i samotné boty před poškozením při běhu v členitém terénu. Může být vyrobena i z Goratexu a tedy nepromokavá.

 

Běžně zažité technologie a jejich anglické názvy v překladu

Pokud jsi si již své budoucí boty na běhání byl obhlédnout, určitě jsi zjistil jeden společný znak všech produktů. Každý z nich v popisu obsahuje jedno až několik anglických slov označujících technologie, kterými boty disponují.

Přinášíme ti přehled alespoň několika z nich:

Neutral
Pokud jsi majitelem běžeckých bot označených anglickým názvem neutral, můžeš být štastní. Tvé nohy netrpí žádnou nadměrnou pronací ani supinaci. Vhodné jsou zejména na kratší trasy a pro lehčí lidi. Pokud máš vyšší hmotnost, pružná, ale tenká podrážka se ti může opotřebovat příliš rychle.

Motion control
MC jsou boty téměř přesně z opačného soudku. Nejsou pružné, ale nejpevnější ze všech běžeckých bot. Díky své pevné konstrukci jsou zpravidla tyto boty i mnohem těžší. Jejich podrážka je rovná, pevná a hrubší, hlavně pod patou. Typické pro ně jsou také výztuhy, které spolu s podrážkou zabraňují jakýmkoli nežádoucím přetočením chodidla. Vhodné jsou zejména pro běžce s plochými nohami, a to v kombinaci se zdravotními ortopedickými vložkami.

Stability
Běžecké boty označené jako Stability jsou kompromisem mezi dvěma výše uvedenými typy. Podrážka je pružnější, pod klenbou více zakřivená než u rovných MC, v oblasti paty je ale zpevněná (na rozdíl od Neutral). Boty s označením stability jsou vhodné zejména pro běžce s minimální pronací.

Cushioned
Pokud netrpíš žádnými vadami chodidla a zároveň máš vyšší klenbu, budou tyto běžecké boty pro tebe jako stvořené. Ze všech uvedených typů jsou nejměkčí i nejpružnější, zároveň však poskytují tvému chodidlu, hlavně v oblasti paty nejmenší oporu. To však vzhledem k neexistující dysfunkci vůbec nevadí.

 

Jak by se měly mé nohy v nových botách cítit

Všechny výše uvedené řady budou k ničemu, pokud se ve svých nových běžeckých botách nebudeš cítit dobře. Každý jsme individuální a obecná rada pro výběr bot neexistuje. Vybírej si podle rad výše, ale nakonec si vždy boty vyzkoušej. A nejen jednu, ale obě.

Tvé nohy totiž mohou být rozdílné a ve většině případů je tomu skutečně tak. A víš o tom, že nestačí, aby sis boty jen obul? Je třeba se v nich dokonce i proběhnout. Jen při běhu zjistíš, zda boty vyhovují tvé klenbě a věř či ne, tento pocit bude pro tvůj výběr rozhodující. Pokud budeš při běhu cítit křeče, tak se tímto botám velkým obloukem vyhni. Prostě nejsou pro tebe stvořené.

 

Čeho by sis měl všímat, když máš běžecké boty obuté:

 1. Pro chodidlo je důležité, aby se mohlo hlavně ve špičce pohybovat ze strany na stranu, aby přečnívalo přes podrážku boty. Mezi nejširší částí nohy a povrchovým materiálem by mělo být alespoň 5 mm. Pokud ti bota bude úzká, tvůj malíček pocítí nekomfortní okraj boty.
 2. Pata ocení, pokud nebude úplně sevřená, ale bude mít alespoň nějakou volnost. Jednoduše řečeno by měla držet pevně, ale zároveň nebýt příliš stažena. Nejlépe si to vyzkoušíš tak, že zkusíš uvnitř boty posunout nohu. Mělo by to trochu jít a neměl by si se cítit nepříjemně. Pokud tam tento negativní pocit bude, při běhu a hlavně delším běhu bude ještě mnohem silnější. To, aby noha v botě „necestovala“, dosáhneš správným uvázáním tkaniček.
 3. Na kotníku by si neměl cítit pálení nebo řezání. Tento pocit by však měl být jednoduše odstranitelný jiným uvázáním šňůrek nebo jejich částečným povolením. Raději si je zkontroluj, případně si nech poradit jak je správně uvázat. Pokud ani toto nepomůže, vyměň botu.
 4. Tvé prsty potřebují také svůj prostor. Mezi nejdelším prstem a okrajem boty by měl být alespoň jeden centimetr. Věděl jste, že tvé nohy se v průběhu dne zvětší? Právě proto je tento prostor opravdu důležitý. Vyzkoušej si prsty pokrčit a zcela narovnat. Okraj boty by si neměl cítit. Dostatek prostoru ocení nejen prsty, ale i další části nohy.
 5. Celková flexibilita boty a její přizpůsobení tvé noze je nadmíru důležitá. Bota by se měla přizpůsobovat tvé noze a klenbě. Nedostatečná pružnost může vést k problémům s Achillovou šlachou, nadměrná pružnost zase k zánětu šlach.

 

5 rad před nákupem běžeckých bot

Jak jsi již mohl zjistit podle předchozích rad zveřejněných v tomto průvodci, výběr vhodných běžeckých bot není vůbec žádná legrace. Výběr nevyžaduje ani tak tvé znalosti, ale spíše vědomost o tom, kde a jak chceš běhat a kam své běhání chceš nasměrovat.

Před tím než půjdeš nakupovat, přečti si těchto pár rad:

 1. Rozhodně si nekupuj své první běžecké boty přes internet. Internetové nakupování doporučujem jen zkušeným běžcům, kteří mají vybrané boty určité produktové řady a vědí, že se nezměnila. Jinak je to vždy o pocitu a vyzkoušení. Dokonce i boty téže řady se mohou lišit. Lepší je opravdu vyzkoušet osobně než být zklamaný a řešit „peripetie“ s vrácením nevhodného zboží.
 2. Pro nákup si vybírej specializovanou prodejnu. Ideální takovou, kde ti v ceně bot udělají i diagnostiku a mají dostatečně velké portfolio značek.
 3. Určitě nechoď nakupovat ráno nebo dopoledne. V klidu si dej výborný oběd a v rámci odpolední pauzy přejdi na nákup. Proč? Protože velikost tvých nohou se během dne mění. To co ti bude dobré ráno, nemusí být i odpoledne. Nohy během dne natékají a mírně otékají.
 4. Běžecké boty nikdy nerozchodíš a nerozběháš a v žádném případě tě na žádném místě nesmí tlačit. Musí ti prostě padnout hned. Pokud tomu tak není, pokračuj dále ve výběru, dokud nenajdeš ty své.
 5. Běžecké boty si kupuj o číslo větší než běžné boty. Hlavně nezapomeň na to, že tvé prsty potřebují prostor. Proto boty musí být o něco větší na délku i na šířku (ve špičce). Vždy si samozřejmě vyzkoušej obě boty.

 

Jsou ty nejdražší boty skutečně nejlepší?

Víš, jaká je obvyklá cena běžeckých bot, nebo jakou částku by sis měl připravit? Pokud s během začínáš, počítej s nákupem jedněch tréninkových bot. Později můžeš pro regenerační běhy dokoupit také minimalistické boty nebo pětiprsté boty. Na kratší soutěžní běhy si vystačíš i bez speciálních odlehčených soutěžních běžeckých bot. Pokud trénuješ dlouhodobě a chceš jít až na maraton, měl bys nad nimi pouvažovat. Alespoň za odměnu a pro motivaci na další běhy. Maratonem to přece nekončí.

Cena kvalitnějších značkových běžeckých bot se pohybuje od 2500 do 5000 Kč za jeden pár. Pod hranicí 2500 Kč najdeš převážně rekreační běžecké boty určené pro ty, kteří to s během myslí vážně. Při částce okolo 1250 Kč se jedná o skutečně základní modely bez speciálních technologií. Nad nimi uvažuj pouze v případě, pokud si vůbec nejseš jistý, že je běh pro tebe to pravé ořechové. V cenové hladině nad 2500 Kč už najdeš skvělé renomované značky a jejich produkty, které ti běh zpříjemní a usnadní. Rozhodně však nevybírej podle ceny. Konečné rozhodnutí vždy nech na svých nohách.

 

Jsou mezi značkami a výrobci na trhu velké rozdíly?

Každá značka má své pro a proti. Závisí jen na tebe, která ti lépe padne a oblíbíš si ji. Některé kvalitnější značky mají pro své stálé příznivce výhodu v tom, že své produktové řady dlouhodobě udržují.

Proto pokud si jednou vybereš svůj oblíbený produkt v rámci ní, nemusíš se do budoucna obávat, že by si nenašel jeho pokračovatele, který ti sedne podobně. Týká se to především profesionálních běžeckých bot od značek Asics, či New Balance. Naopak například Nike jsou spíše určeny začátečníkům a odpovídají více streetovému zaměření značky s lepší reakcí na módní trendy. Dlouhodobé rady proto u nich spíše nečekej.

 

Co je pro jednotlivé značky běžeckých bot typické?

 

Běžecké boty Asics

Na našem trhu jedna z nejznámějších značek kvalitních běžeckých bot. Pro tuto japonskou značku jsou charakteristické pohodlné běžecké boty s pevnou konstrukcí a stabilizačními prvky zabraňujícími mimovolným nevhodným pohybům nohy. Zpravidla jsou středně široké a díky své konstrukci také o něco těžší. Oblíbené jsou především u běžců profesionálů a patří k těm nejkvalitnějším běžeckým botám, které na trhu najdeš.

 

Běžecké boty New Balance

Dalším zástupcem vyšší třídy běžecké obuvi je americká značka New Balance. Od Asics se výrazně odlišuje tím, že vyrábí hlavně boty užšího střihu, které jsou charakteristické velmi nízkou hmotností. Za nízkou hmotnost vděčí tyto boty použití speciální tlumicí pěny REVlite. Ta na první pohled působí robustně, nenech se však oklamat. Boty jsou skutečně mnohem lehčí než vypadají.

Navíc mnoho modelů této značky je cenově dostupnějších než Asics. I začátečníci tak mohou běhat ve velmi kvalitních běžeckých botách, aniž by museli hned na začátku příliš investovat. Nevýhodou je kratší doba životnosti.

 

Běžecké boty Mizuno

Pokud naopak patříš k těm běžcům, kteří nemají šanci běhat v botách s úzkým střihem, jednoznačně sáhni po běžecké obuvi další japonské značky – Mizuno. Rozpoznáš ji hned na první pohled. Boty Mizuno jsou charakteristické výraznou vlnou na boku podrážky. Ta zároveň působí robustnější než ve skutečnosti je.

Boty tě opět překvapí svou příjemnou hmotností. Odradit tě může výrazný design a trochu neforemná široká přední část připomínající pantofle na doma. Pokud však máš nohu v přední části širokou, boty Mizuno ti padnou jako ulité a bude se ti v nich běhat velmi pohodlně.

 

Běžecké boty Brooks

Nemáš ani širokou ani úzkou špičku chodidla? Hledáš běžecké boty, které budou pohodlné a to i na úkor dynamiky či hmotnosti? Určitě zkus americkou značku Brooks. Běžecká obuv této značky je vybavená speciální technologií BioMoGo, která přináší lepší odrazovou schopnost, více pružnosti, lepší technické vlastnosti při nepříznivém počasí a celkově příjemnější pocit z běhání. Navíc boty vyráběné touto technologií jsou šetrné k životnímu prostředí.

 

Běžecké boty Adidas

Podobně jako New Balance i Adidas vsadil na běžecké boty s užším a delším chodidlem. Ty jsou pro tuto německou značku typické. Adidas se v posledních letech odlišil od konkurence i tím, že začal na své boty používat povrchové vrstvy bez švů, které díky strečové vrstvě obepínají chodidlo jako rukavice. Boty Adidas jsou vhodné nejen pro amatérské běžce, ale i pro profesionály.

 

Běžecké boty Nike

Protipólem a jedním z největších rivalů značky Adidas i na poli běžeckých bot jsou Nike. Ty jsou podobně jako Mizuno zaměřené na běžce se širšími chodidly. Stejně jako Adidas, tak i Nike používají technologii, která tvé chodidlo obepne jako rukavice. Navíc pro Nike je typická prodyšná úprava, která perfektně odvádí pot. Na druhé straně je sporná životnost těchto běžeckých bot.

Značka Nike navíc na rozdíl od ostatních výše uvedených značek nemá úplně jasně promyšlenou koncepci jednotlivých rad svých běžeckých produktů. V praxi to znamená, že pokud si nějaký její produkt oblíbíš a chceš si ho po ojetí koupit znovu, nemusíš ho již na pultech prodejen najít ani v podobě nástupce.

 

Životnost běžeckých bot aneb kdy patří do starého železa

Běžecké boty, jakož i jiné vybavení, které používáme denně nebo téměř každý den, mají také svůj „poločas rozpadu“ a opotřebovávají se. Ve vhodném okamžiku je třeba je nahradit novým párem.

Pokud tak neuděláš, ohrožuješ své nohy a také svou zálibu. Boty rozhodně neposuzuj podle toho, jak vypadají, ale podle toho v jakém stavu je podrážka. U hrubší podrážky je vhodné běžecké boty vyměnit po zhruba 800 až 1200 km v závislosti na povrchu, na kterém trénuješ, a také na tvé váze. U soutěžních bot je tento čas průměrně o polovinu kratší a měli by si je vyměnit již při přesáhnutí hranice 500 km.

 

Jak zjistíš, že jsou tvé boty opotřebované?

Jednoduše, boty budou méně tlumit nárazy, dojde k viditelnému snížení mezipodešve a podešve, díky změně vlastností textilní části také k oslabení fixace a stability chodidla (textil se jinak řečeno vytahá). Změny si určitě všimneš i navenek.

Použitelnost tvé běžecké obuvi však můžeš díky vhodné péči prodloužit. Také ti doporučujeme střídání alespoň dvou párů běžeckých bot. Hlavně v případě, že trénuješ i ve vlhkém prostředí nebo horším počasí. Botám by si měl podobně jako nohám dopřát „regeneraci“ a především je před dalším použitím pořádně vysušit.

 

Co dělat, aby ti běžecké boty vydržely co nejdéle

Sám víš, jaký problém je najít běžecké boty, které ti perfektně padnou. O to více je důležité se o ně postarat tak, abys je nemusel v krátké době měnit a znovu zažít chození od prodejně k prodejně a vybírání svých vysněných bot.

Běžecká obuv je podobně jako jiná obuv vyráběná z materiálů, které ne úplně nejlépe reagují na velké výkyvy teploty. Tedy v zimě na přílišný chlad, v létě na přímé sluneční záření, např. během dlouhodobého sušení na balkoně. Boty by se měly sušit při průměrných teplotách a stejně by se při průměrných, spíše nižších teplotách měly i prát. Jinak může dojít k poškození materiálů a ztrátě jejich funkčnosti.

 

Jak boty správně sušit?

 1. Vyhni se vysokým teplotám, tzn. nesuš boty na přímém slunci nebo na topení.
 2. Suš je průběžně delší dobu, ideálně pokud máš 2 páry, které při sušení jednoho prostřídáš.
 3. Pokud jsou boty velmi mokré, vlož do jejich nitra novinový papír, který vlhkost nasákne a následně ho vyměň. Neponechávej vlhký novinový papír velmi dlouhou dobu uvnitř bot. Po vytažení papíru tenisky nepřikrývej, ale nech je otevřené.

 

Jak se zbavit zápachu?

Ke vzniku zápachu dochází působením hub a bakterií z potu a odumřelé kůže, pro které je vlhko a teplo v botách ideálním prostředím pro množení se. Kromě nepříjemného zápachu mohou způsobit také onemocnění chodidel. Nabízím ti pár tipů jak se zápachu zbavit:

 1. Po každém použití nech tenisky pořádně plynule vyschnout.
 2. V případě potřeby použij antihoubový nebo antibakteriální sprej.
 3. Z času na čas boty vyper. Ne však v pračce, ale ručně, ve vlažné, ne horké vodě za použití dětského nebo obyčejného mýdla či neagresivního saponátu bez obsahu bělidla.

 

A co bláto, prach a jiné nečistoty?

Zbavit se bláta je jednodušší než zbavit se prachu. Proč? Protože bláto neproniká do vláken textilu a je možné jej buď otřít nebo vyčistit menší kartáčkem. Při prachu je to složitější, většinou nepomůže nic jiného než boty v rukou vyprat. Pokud se prachu nezbavíš, urychlí opotřebení vašich bot zevnitř a může vést ke vzniku nepříjemných otlaků.

 

Doplňky pro běžecké boty

Běžecké boty samy o sobě nestačí. Kromě výběru těch správných je dobré vybrat i jejich vhodné příslušenství a naučit se s ním pracovat.

Zajímat by tě měly šňůrky, které jsou obvykle běžnou součástí bot, a to hlavně z hlediska jejich vázání, ponožky a v některých případech také ortopedické vložky.

 

Jak tě správné zavázání tkaniček může zachránit před rozbitým nosem

Šňůrky jsou potvory. Vždy se rozvážou v tom nejméně vhodném okamžiku. Pomalu dobíháš do cíle, těšíš se z vítězství nad sebou samým a najednou tma. Nevíš, co se stalo. Vyčerpaný během jsi se sehnul, že si šňůrky v rychlosti zavážeš. Rychle vstáváš, aby si měl co nejlepší čas, a pak pád. Nechápeš, jak se to mohlo stát.

Jednoduše. Odkrví se ti tvůj přítel – mozek. Přispěla k tomu dehydratace a zvýšený tlak. Mohl jsi tomu zabránit? Běžet dál s rozvázáními šňůrkami? Možná by si to doběhl, možná by si spadl, ale mohli by si se i vážně zranit. Proto je fajn vědět, jak si tkaničky zavázat tak, aby se tato situace nemohla stát ani v tom nejhorším snu. Všiml jsi si, že na svých běžeckých botách máš dvě dírky, které nepoužíváš? Ne? Tak se na ně podívej, slouží přesně pro tyto účely.

A jak je uvázat?Zavázání tkaniček

Pokud se ti tento způsob zdá navzdory svým benefitům (fixace šňůrky bez stažení vrchu boty, které by mohlo vést ke zhoršení proudění krve) příliš složitý, stačí, když si tkaničky zavážeš tradičním způsobem dvakrát po sobě na stejné botě. A nezapomínej, i taková drobnost ti může zachránit krk. Doslova.

 

Běhat s bosýma nohama v botách se nevyplatí! Nezapomínej na kvalitní ponožky

Pokud jsi si již koupil kvalitní nové běžecké boty, určitě vybírej také kvalitní ponožky. Bez nich si jednoduše nezaběháš. S bosýma nohama do bot nikdy nelez. Švy, pevné výztuhy nebo jen vystupující části ti mohou způsobit velmi nepříjemné otlaky nebo odřeniny. Právě kvůli nim by správné ponožky měly být na některých místech zpevněné. Zároveň by však měly být dostatečně prodyšné, aby odváděly z tvých nohou pot a udržovali je v suchu. Tloušťku ponožek zvol samozřejmě podle počasí.

 

Vložky do sportovní obuvi. Záchrana v případě, že každé chodidlo trpí jinou dysfunkcí

Ortopedické sportovní vložky ti pomůžou zejména v případě, že tvé nohy nejsou „stejné“. Tedy tehdy, když si nemůžeš koupit běžecké boty uzpůsobené pro nadměrnou pronaci nebo supinaci, případně když jedno chodidlo vykazuje známky plochých nohou, druhé je v pořádku nebo má vysokou klenbu. Zpravidla se používají hlavně v objemové přípravě v tréninkových botách. Opět stejně jako u běžeckých bot i v tomto případě najdeš na vložkách množství patentovaných technologií, které zvýší tvůj komfort při běhání. Druh a funkce technologie závisí na výrobci. Při koupi vložek je však dobré se zamyslet hlavně nad jejich využitím. Ne vždy je rozumné koupit zdravotnické ortopedické vložky, které při běhání mohou být nadměrně tvrdé a způsobovat ještě větší zatížení tvých nohou.

 

Tvoje první boty na běhání

Stojíš před nelehkým úkolem. Vybrat si kvalitní boty na běhání. Své první. Věřím, že ti náš průvodce pro výběr běžeckých bot pomohl pochopit základní důležité parametry a vlastnosti, které by tvé boty měly mít.

A pokud budeš mít jakékoliv další otázky, napiš je do komentářů. Pokud budu vědět, rád ti na ně odpovím.